piątek, 15 maja 2015

Próba z deptaka

Jutro i pojutrze, tj, w sobotę i niedzielę, po raz kolejny fragment ulicy Świętojańskiej w Gdyni będzie zamknięty dla ruchu samochodowego.
Ulica Świętojańska, na odcinku od al. Marsz. Piłsudskiego do ul. 10 Lutego, przejdzie testy związane z tzw. równoważeniem mobilności. 
Nieźle brzmi, co?
Cokolwiek by to mądre sformuowanie miało znaczyć, to samochodem się tam nie wjedzie. 
Weekendowe testy, to jeden z elementów unijnego projektu Civitas Dynamo, którego celem jest wprowadzenie przyjaznych rozwiązań w dziedzinie mobilności, zrównoważony transport i wymiana doświadczeń pomiędzy miastami, które również biorą udział w projekcie, czyli: niemieckim Akwizgranie, chorwackiej Koprivnicy, hiszpańskiej Palma de Malorce i Gdyni. 
To zadanie pomoże sprawdzić, która z głównych ulic najbardziej nadaje się na zmianę w strefę ograniczonego ruchu. W ciągu dwóch dni pomiaru natężenia wykonają naukowcy z Uniwersytetu Gdańskiego. Podobne badania czekają jeszcze ulicę Starowiejską i Aleję Jana Pawła II. 
Ja głosuję na al. Jana Pawła II, dla niewtajemniczonych wyjaśniam, że chodzi o przedłużenie Skweru Kościuszki w kierunku mola południowego.

2 komentarze:

Maciek pisze...

Ciekaw jestem jaki będzie wynik. Osobiście średnio mi się widzi zamknięta na stałe Świętojańska. Nie ze względu na ruch drogowy, bo obok biegnie szeroka Władysława, ale Krakowskie Przedmieście w Warszawie jest przykładem na to, że nie jest to konieczne. Ale zobaczymy, mogę się mylić.

Anonimowy pisze...

:D Akurat chciałem wybrać się na Noc Muzeów