środa, 15 października 2008

Dziura zamiast wzgórza

Zaledwie trzy miesiące temu pisałem o wielkich planach rozbudowy centrum handlowego Wzgórze, a tu tymczasem szykuje się plajta. Jak poinformowała Gazeta Wyborcza:
W efekcie światowego kryzysu finansowego bank nie dał kredytu na Centrum Wzgórze. Wykonawca wycofał się z placu budowy. Szukamy nowego banku -- mówią przedstawiciele inwestora. Prace ruszyły w sierpniu. W ciągu miesiąca pojawiło się kilka żurawi, wykonano też roboty fundamentowe. Ale na początku października wykonawca - Mostostal Warszawa - wycofał się z placu budowy, zostawiając wielką dziurę w ziemi oraz fundamenty ze sterczącymi z nich prętami. Zniknęły szalunki i większość sprzętu. Teren opustoszał - nie licząc ochrony, kilkunastu robotników i ciężarówek, kończących drobne prace ziemne.
Pocieszmy się jednym, kryzys nie kryzys, Świętojańska nie splajtuje. Ale przysłuchiwałem ostatnio rozmowie w kwiaciarni nt. światowego kryzysu finansowego. I tam padły mocne stwierdzenia: "o ten AIG, to zbankrutował całkiem". Chodziło o biuro udzielające szybkich pożyczek pod szyldem AIG, które mieści się przy ulicy Świętojańskiej w Gdyni. Punkt działał, ale ulotek już coś pod nim nie rozdawali.

1 komentarz:

Bogusław_Pinkiewicz pisze...

Dotarła do mnie mailem informacja od firmy APSYS, realizatora opisywanej inwestycji. Fragment przytaczam poniżej:

W związku z pojawiającymi się artykułami na temat rozbudowy centrum Wzgórze w Gdyni, które zawierają błędne lub nieścisłe informacje pragnę podkreślić, że prace nad centrum w Gdyni nie zaprzestały, a jedynie spowolniły. Mamy bardzo dobre relacje z spółką Mostostal, generalnym wykonawcą centrum. Jesteśmy przekonani, że zawieszenie prac nie potrwa długo, firma Mostostal nie demontuje maszyn i nie likwiduje zaplecza budowy.
Bank, który podjął się finansowania brakujących 50% środków na realizację projektu, nie wycofał się, a jedynie wydłużył procedury, co w świetle obecnej sytuacji na rynkach finansowych jest w pełni zrozumiałe. Robimy wszystko, aby jak najszybciej zapewnić 100% finansowanie inwestycji.
Ponadto, już od 2 listopada prace rozpocznie angielska firma Mace, nowy Project Manager budowy, odpowiedzialna za zarządzaniem procesem budowy. Firma ta ma doskonałe referencje, pełniła tę samą funkcję podczas budowy Złotych Tarasów i Rondo 1 (budynek biurowy) w Warszawie oraz Sky Towers we Wrocławiu.