poniedziałek, 23 listopada 2009

Początek drogi ku wielkiemu rondu

No i się zaczęło. Tam gdzie ulica Świętojańska w Gdyni zbiega się z Władysława IV rozpoczęto dzisiaj wielką przebudowę drogową. Oznacza to oczywiście nowe korki, jeszcze większe niż były dotychczas. Już w sobotę rano widziałem pierwszych robotników rozkuwających tam ogromnymi młotami pneumatycznymi nawierzchnię. Prosto ludziom pod oknami. Chociaż może mieszkańcy w tym rejonie są przyzwyczajeni do hałasu. Ale to była tylko przygrywka, prawdziwe roboty ruszyły dzisiaj o 5 rano.
Ruch samochodowy częściowo przenosi się z Władysława IV na Świętojańską. Dzisiaj po południu korek na naszej ulicy w kierunku Gdańska zaczynał się na wysokości restauracji Polonia, z tendencją do wydłużania. Zator potęguje zamknięcie fragmentu ulicy Legionów (przy III LO), przez co nie można łatwo ominąć krytycznego miejsca.
Na koniec krótki cytat z prasy (Gazeta Wyborcza) nt. remontu:
Zamknięto jezdnię ul. Władysława IV w kierunku centrum, na odcinku od ul. Kopernika do al. Piłsudskiego. Zamiast tego jeździmy ulicami Świętojańską i Piłsudskiego. Ruch w kierunku Gdańska na razie odbywa się bez zmian. Zmiany objęły też Drogę Różową. Tam zamknięta jest jezdnia w kierunku Chyloni - na odcinku od Centrum Handlowego Wzgórze do ul. Kieleckiej. Ruch pojazdów odbywa się drugą jezdnią Drogi Gdyńskiej. Z kolei auta jadące w kierunku Orłowa i Kacka korzystają z ul. Górskiego.
Planowany węzeł ma połączyć Drogę Gdyńską (zwaną też Różową), al. Zwycięstwa, Władysława IV, Partyzantów, Świętojańską, Piłsudskiego, Śląską i Kielecką. Dziś część z nich "spotyka się" na zwykłych skrzyżowaniach.
Najważniejszym elementem węzła będzie nowy tunel pod torami, łączący Drogą Gdyńską z al. Zwycięstwa, na wysokości południowego końca peronu SKM. Dzięki niemu dookoła przystanku powstanie coś w rodzaju ogromnego ulicznego ronda - nowym tunelem będzie można przejechać jedynie w kierunku al. Zwycięstwa, a istniejącym - w kierunku ul. Śląskiej.

2 komentarze:

DragoMobi pisze...

Najgorsze jest to, że ta wielka przebudowa będzie trwała i trwała - i jak tu spokojnie siedzieć za kółkiem? :P

Bogusław_Pinkiewicz pisze...

podają media ma to trwać dwa lata