niedziela, 11 listopada 2012

Bieg po rogalu

Ulica Świętojańska w Gdyni ma to szczęście, że krzyżuje się z ul. 10 Lutego. Dzięki temu Świętojańską przecina  pochód z okazji święta 11 listopada i spada na nią nieco świątecznego splendoru. Ta ulica jest do  Święta Niepodległości jest bardzo dobrze przygotowana dzięki  licznym cukierniom. Przyciągają one po uroczystościach  tłumy uczestników  spragnionych Rogali Marcińskich albo „Marcińskopodobnych”. Bo jak wiemy nazwę „Rogal Marciński” zastrzegli sobie zazdrośni poznaniacy.

Ludzie stoją po ciastka w gigantycznych kolejkach, wychodzących aż na ulicę (pozwoliłem sobie uwiecznić w tle jedną taką). Jak widać tradycje przeplatają się nie tylko w skali globu (Halloween, Walentynki) ale też w obrębie jednego kraju. Bo czyż kilkanaście lat temu Kaszubi jedli rogale nadziewane  orzechami i czekoladą? No i pięknie.
Kto widział jedną gdyńską paradę z okazji 11 Listopada, to widział wszystkie. Marynarka Wojenna, teatry, władze miasta, szkoły, szkoły, szkoły... harcerze, motocykliści, strzelcy i aktywiści. Paradują, muzyka gra, młodzież się bawi. W sumie wypatrzyłem trzech marszałków Piłsudskich. Jednego oficjalnego, ten jechał elegancko limuzyną i dwóch amatorskich, ci szli na piechotę w gronie członków Towarzystwa Piłsudczykowskiego.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości zwieńczył Bieg Niepodległości, na dystansie 10 km, m.in. ulicą Świętojańską.

Brak komentarzy: