czwartek, 19 marca 2015

Życie w pomniku

Poniższa informacja jest z pewnością pozytywna, uznanie za pomnik historii to swoiste wyróżnienie. Ale czy ożywi to nasze Śródmieście, które ponoć "zamiera"? Mówię to z pewnym przekąsem oczywiście, ja tej opinii nie podzielam, a przynajmniej nie w pełni. I powtarzam przy tym, że życie w mieście nie bierze się z liczby knajp, a z mieszkańców, którzy to życie do miasta wnoszą. W końcu przy ulicy Świętojańskiej jest obecnie najwięcej lokali gastronomicznych w historii, a kto chce tu mieszkać?
Pomnik, czy przymiotnik "pomnikowy" kojarzy się z czymś mało żywym, a raczej utrwalonym na wieczność ku pamięci pokoleń. I tu nawoływania do wpisania Śródmieścia w dalszej konsekwencji na listę UNESCO, a przeczytałem takie dzisiaj napisane ręką wiceprezydenta Gdyni, to już lekka przesada. Wtedy już się nic w Śródmieściu nie zmieni ani nie zbuduje, aby nie naruszać historycznego dziedzictwa. Przecież aby miasto żyło, to musi trochę się zmieniać, rozbudowywać, modernizować.
Miejmy nadzieję, że nikt nam Śródmieścia Gdyni nie "obrązowi" na stałe.
W każdym razie gruchnęła dzisiaj wieść, że modernistyczne Śródmieście Gdyni decyzją Prezydenta RP zostało uznane za Pomniki Historii.
Jak poinformowały media:
Prezydent RP Bronisław Komorowski uznał układ urbanistyczny śródmieścia Gdyni za Pomnik Historii - to najwyższe krajowe wyróżnienie nadawane najważniejszym zabytkom Polski. Tym samym Śródmieście Gdyni znalazło się w elitarnym gronie 60 zabytków o takim statusie.
Tytuł pomnika historii ma przede wszystkim znaczenie prestiżowe.  Śródmieście Gdyni znalazło się na liście 15 zespołów miejskich. Jest to obszar o powierzchni około 88 hektarów, na którym znajduje się około 450 budynków, w większości pięcio- i sześciokondygnacyjnych. Uznanie śródmieścia Gdyni za pomnik historii poprzedziły wieloletnie przygotowania prowadzone przez miasto. Starania o wpisanie tego obszaru do rejestru zabytków zapoczątkowano w 2005 r. od analiz i ekspertyz. W 2006 r. Prezydent Gdyni wystąpił do Wojewody Pomorskiego o wpisanie śródmieścia do wojewódzkiego rejestru zabytków. Granicami wpisu objęto znaczną część Śródmieścia z zabudową ukształtowaną w okresie międzywojennym.. Decyzja o wpisaniu układu śródmieścia do rejestru zabytków została wydana w dniu 21 września 2007 r. W 2012 r. została opracowana dokumentacja zgłoszenia zabytku do uznania za pomnik historii.
Obszar Pomnika Historii jest prawie w całości pokryty planami miejscowymi. Ochroną objęta jest nie tylko zabudowa, ale także historyczne nawierzchnie ulic np. charakterystyczne pasy bruku na ulicy 10 Lutego.
Innym, istotnym narzędziem zapewniającym zachowanie historycznej architektury śródmieścia jest wieloletni program dofinansowania prac przy budynkach historycznych, finansowany z budżetu Gminy Gdynia. Każdego roku kilkanaście budynków jest poddawanych różnym specjalistycznym pracom, poprawiającym ich stan, współfinansowanym ze środków publicznych.
Pomnik Historii to jedna z czterech form ochrony zabytków wymienionych w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami z 2003 r. Terminem tym określa się zabytek nieruchomy o szczególnym znaczeniu dla kultury naszego kraju. Rangę pomnika historii podkreśla fakt, że jest on ustanawiany przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej specjalnym rozporządzeniem na wniosek Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Brak komentarzy: