czwartek, 5 lipca 2012

Realne to wzgórze?

Fot. Gazeta.pl
Po raz kolejny obwieszczono wybudowanie wielkiego centrum handlowego Wzgórze. Przy obecnym hipermarkecie Real. Patrząc z naszej perspektywy, to za przystankiem SKM Wzgórze św. Maksymiliana.
Po raz pierwszy pisałem o tym w roku 2008, tuż przed wielkim krachem na rynku nieruchomości, który pociągnął za sobą tzw. Kryzys Finansowy.
Męczy się z tą budową cały czas ta sama firma: Mayland Real Estate. Jak podają media, kamień węgielny wmurowywano cztery razy, szczęścia próbowało trzech inwestorów.
Podobno, w połowie 2013 roku, uroczyste otwarcie tej galerii handlowej, odbędzie się już NA PEWNO. Ma to być centrum dorównujące największym tego typu obiektom w kraju. Ano pożyjemy, zobaczymy. Przy okazji mają być jeszcze trochę przebudowane drogi dojazdowe. Taka drobna korekta, bo wielką przebudowę przeprowadzono budując węzeł Św. Maksymiliana.
Przy każdej takiej informacji pojawia się zawsze pytanie, czy inwestycja taka pomoże, czy zaszkodzi naszej ulicy. Wielu czarnowidzów widzi w tym ostateczny koniec niegdysiejszej centralnej, handlowej, ulicy miasta. Do tego ubolewa, że w ładnym mieście, w samym środku, stanie jakiś gigantyczny blaszak.
Jak dla mnie taka galeria handlowa w tym miejscu ma szansę ożywić okolicę. Bo Świętojańska z przyległościami podupada dlatego, że nie ma tu ludzi. Mieszka ich tu coraz mniej, a ci, co nie mieszkają, nie mają po co przyjeżdżać. Teraz chociaż przyjadą na zakupy, to się przy okazji pokręcą po okolicy. Jest to szansa, że charakter ulicy Świętojańskiej zostanie przez takie dominujące sąsiedztwo określony na nowo. Konkurencja wymusi znalezienie niszy dla siebie. Bo raczej witryn zabitych dechami sobie nie wyobrażam. W końcu to Świętojańska w Gdyni, tu ludzie znajdą pomysł na biznes.
Co do estetyki, to trudno coś wyrokować. Gdyński modernizm to raczej nie będzie, ale to dobrze, niech ludzie szukając wrażeń estetycznych, spojrzą w tę stronę, za tory, na Świętojańską...

Brak komentarzy: