sobota, 14 lipca 2012

Zaćmienie

Ulica Świętojańska w Gdyni była w środę zaciemniona na jakieś trzy kwadranse. Było to zaciemnienie tym bardziej niezwykłe, że miało miejsce w biały dzień (wczesnym popołudniem).
Stało się tak za sprawą ogromnej czarnej chmury, która już około południa  nadciągnęła nad Trójmiasto. Zrobiło się ciemno jak o zmierzchu, potem błysnęło i… zgasło.
Wszystkie podświetlane szyldy i witryny nagle zniknęły. Idąc przez Śródmieście Gdyni zapalone światła widziałem w zaledwie w kilku budynkach, które zapewne mają dodatkowe zasilanie. Przestała działać też sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniach i momentalnie na  Świętojańskiej zrobił się korek na całą długość ulicy. Co próbowałem uwiecznić na fotografii.

Gdy od strony placu Kaszubskiego dotarłem Świętojańską na wysokość posesji o numerze 85 prąd wrócił.
Jak poinformowały media był efekt większej awarii wywołanej wyładowaniem atmosferycznym.
Przez kilkadziesiąt minut nie było zasilania energetycznego w Gdyni, Sopocie i części Gdańska.Wyładowania uszkodziły dwa duże punkty zasilania w energię: w Gdyni i w Kokoszkach. Awaria wynikła prawdopodobnie z tego, że za sprawą wyładowań elektrycznych nad Trójmiastem automatycznie wyłączył się główny punkt zasilania w Gdyni. Korki poza Gdynią tworzyły się też na innych skrzyżowaniach Trójmiasta.

1 komentarz:

Anonimowy pisze...

Ach ta pogoda, czy w sierpniu się wypogodzi ?

Tego nie wiadomo